VirtualBox – nie można usunąć migawki

Taka sytuacja: masz na dysku maszynę wirtualną w VirtualBox wraz z wykonaną migawką. Migawka ta już nie jest potrzebna więc chcesz ją usunąć żeby odzyskać miejsce na swoim dysku i tutaj pojawia się błąd:

Nie udało się usunąć migawki „” maszyny wirtualnej „”

Not enough free storage space. E_OUTOFMEMORY (0x0807000E)

Jednym słowem: chcesz odzyskać miejsce na dysku, a nie możesz bo nie da się skasować migawki, bo nie masz wystarczająco dużo miejsca na dysku, bo nie możesz skasować migawki 🙂 Jeśli spróbujemy na chama usunąć migawką to oczywiście nie skończy się to dobrze, VirtualBox wyświetli nam niemiły komunikat, że możemy się cmoknąć:

Próba uruchomienia maszyny wirtualnej bez pliku migawki

Jest jednakże jeden sposób by sobie z tym problemem poradzić – trzeba oszukać VirtualBox za pomocą linku symbolicznego i przekonać go, że plik z migawką jest na dysku lokalnym mimo, że fizycznie przenieśliśmy go na inny. W przypadku poniżej przeniosłem migawkę na inny dysk. Dokładna ścieżka to D:\Snapshots\ I według tego zrobimy link symboliczny uruchamiając to polecenie z cmd/PS:

C:\users\korbuttz\VirtualBox VMs\VM\mklink /J Snapshots "D:\Snapshots"

dostaniemy komunikat:

Junction created for Snapshots <<===>> D:\Snapshots  

W eksploratorze pojawi się folder, którego ikona będzie wyglądała jakby był to zwykły link, we właściwościach będzie jednakże widać, że jest to folder. Dla porównania założyłem skrót o tej samej nawie i otworzyłem właściwości zarówno skrótu, jak i podlinkowanego folderu:

Różnica między linkiem, a skrótem

Po tej małej zmianie uruchomiłem normalnie maszynę wirtualną i mogłem z niej korzystać, a migawka cały czas siedziała sobie na innym dysku.

Tak samo usunięcie migawki również poszło bez problemu i wcale nie musiałem nawet czekać tyle lat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.