Aktualizacja Adobe Flash Player na bieżąco

Jak wiadomo, Adobe Flash Player jest w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o znalezione podatności i potencjalne źródła wejścia do stacji zdalnej. Najlepiej świadczą o tym wydawane co chwilę poprawki do rzeczonego oprogramowania oraz lista podatności. Dotychczas radziłem sobie z uaktualnianiem Playera poprzez soft pozwalający mi zdalne instalowanie wcześniej przygotowanych paczek .msi. Fakt – przygotowanie takiej paczki chwilę zajmuje ale da się to jeszcze przeżyć – tak przynajmniej myślałem jeszcze miesiąc temu. Miarka przebrała się, gdy w ciągu ostatniego tygodnia czy dwóch Adobe wydało 3 wersje Playera, każda kolejna łamana w przeciągu kilku dni. Stwierdziłem w końcu, że mam dość zdalnej instalacji i czas wykorzystać funkcję atuo-aktualizacji, którą Adobe Flash Player przecież posiada.

Zacząłem nieco czytać i google’ować i oto do czego doszedłem. Aby update Adobe Flash Player sam aktualizował oprogramowanie na stacji musi być:

 1.  Folder C:\Windows\System32\Macromed\Flash (Windows x32) lub C:\Windows\SysWOW64\Macromed\Flash (Windows x64), w którym znajdują sie co najmniej dwa pliki:
  FlashPlayerUpdateService.exe
  oraz
  mms.cfg
  Zasada działania jest bardzo prosta: system odpala usługę z pliku .exe, która patrzy na plik konfiguracji (.cfg) i postępuje z instalacją lub nie. W pliku mms.cfg wystarczą dwie linijki tekstu:
  AutoUpdateDisable=0
  SilentAutoUpdateEnable=1
 2. Zadanie w harmonogramie zadań, które odpala usługę aktualizacji. Dla ułatwienia można stworzyć sobie przykładowe zadanie na jednej ze stacji, a następnie rozpowszechnić ją na innych stacjach poprzez funkcję Import/Eksport Harmonogramu Zadań.
  Trzeba pamiętać tylko o dwóch rzeczach:
  –  Akcja zadania będzie się różnić na x32 oraz x64 systemach – plik usługi jest gdzie indziej umiejscowiony.
  – Najlepiej, by zadanie było odpalane przez konto stacji, na której jest instalowana poprawka, czyli konto „SYSTEM”.
  Pozostałe ustawienia są w zasadzie bez znaczenia – możemy na przykład ustawić odpalanie usługi co godzinę każdego dnia. Adobe zapewnia, że usługa jest bardzo mało zasobożerna i zamyka się natychmiast po odpaleniu i sprawdzeniu dostępnych aktualizacji. Z moich obserwacji wynika, że tak faktycznie jest.

Zastanawiałem się też czy nie wyłączyć tego cholerstwa w ogóle albo nie zabezpieczyć się przed wykonywaniem niebezpiecznych skryptów przez wykorzystanie technologii „Click to play” ale niestety napotkałem opór ze strony biznesu. Jak zwykle zresztą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.